Wycieraczki samochodowe – tanie czy drogie?

Widoczność w trakcie jazdy jest wręcz kluczowym aspektem prowadzenia pojazdu. Szczególnie, kiedy warunki pogodowe nie są zbyt sprzyjające kierowca musi zrobić wszystko, aby podróż była bezpieczna. Dlatego wybierając wycieraczki do naszego auta warto zastanowić się, czy najniższa cena jest dobrym rozwiązaniem, czy też lepiej zainwestować trochę większa sumę i zamontować wycieraczki z piórami wysokiej jakości, od renomowanego producenta. Ciekawym rozwiązaniem są także zamienniki, jednak tutaj trzeba być również bardzo ostrożnym, gdyż chęć oszczędzenia może w konsekwencji przynieść odwrotny efekt.

Przede wszystkim, odradzamy wyboru wycieraczek zupełnie nieznanych producentów, najczęściej z Chin, których cena jest wręcz nieprawdopodobnie niska. W takim przypadku, możemy być pewnie, iż kompozyty, z jakich wycieraczki są zrobione, to najniższy możliwy poziom jakości. Niemal od razu przełoży się to na słabe właściwości zbierające, a w ekstremalnych przypadkach, zakupione wycieraczki będą mogły nawet uszkodzić szybę. Jeżeli zatem kogoś kusi, aby nabyć wycieraczki za 20-30 zł., niech będzie świadom, że takie rozwiązanie przyniesie więcej problemów, niż korzyści. Markowe produkty, takich producentów jak Bosch, Denso, Valeo czy Alca to ceny w przedziału od 60 zł. wzwyż, przy czym wycieraczki powyżej 100 zł. to już naprawdę wysoki standard.

Jak zatem widać, mowa o różnicy w cenie rzędu kilkudziesięciu złotych, podczas gdy naprawa, lub w najgorszym wypadku wymiana przedniej szyby, która została uszkodzona przez nieprawidłową konstrukcję tanich, niskiej jakości wycieraczek, to koszt rzędu kilkuset, albo nawet kilku tysięcy złotych. Kierowcy, którzy mimo wszystko chcą zaoszczędzić, a dostać produkt w niezłym standardzie, musze się dobrze rozeznać na rynku. Istnieją producenci, którzy wytwarzają pióra bliźniaczo podobne jakością do markowych, jednak ich cena jest niższa o 30-40%. Trzeba być jednak świadomym, że nawet mimo dobrych opinii zadowolonych klientów, taki zakup niesie za sobą pewne ryzyko.

Zdarzało się, że trafiali do nas klienci, których szyby były zatarte lub wręcz porysowane w charakterystyczny sposób, gdyż uszkodzenia miały kształt ruchu wycieraczek. Nie zawsze jednak wpływ złej jakości wycieraczek jest wprost widoczny na szybie. Zdarza się, że struktura szyby jest regularnie osłabiana, aż w końcu dochodzi do pęknięcia, które de facto nie powstało wskutek działania samych wycieraczek. Dobra widoczność jest kluczową sprawą w kontekście bezpieczeństwa, więc oszczędności w tym wypadku mogą okazać się nienajlepszym pomysłem. Jeżeli macie Państwo wątpliwości, jakie wycieraczki samochodowe dobrać, zapraszamy na konsultację z naszymi fachowcami, którzy doradzą, pomogą w zakupie, a także, na życzenie klienta, wymienią wycieraczki i sprawdzą stan szyby.