Wymiana tarcz hamulcowych

Tarcze hamulcowe to element układu hamulcowego, który zużywa się do trzech razy rzadziej niż klocki. Istnieje wiele rodzajów tarcz hamulcowych począwszy od zwykłych, poprzez nacinane, nawiercane i wentylowane, a na ceramicznych skończywszy. Ich eksploatacja w dużej mierze zależy od stylu Państwa jazdy, ale też od jakości ich wykonania i, co ważne, od jakości klocków hamulcowych, ponieważ te dwa elementy ściśle ze sobą współpracują. Na żadnym z tych elementów nie należy oszczędzać ponieważ od tego zależy Państwa bezpieczeństwo.

Tarcze hamulcowe narażone są na wyjątkowo trudne warunki pracy takie jak wysokie temperatury, przeciążenia mechaniczne oraz nagłe zmiany warunków jazdy, dlatego też należy pamiętać aby kupować wyłącznie tarcze najwyższej jakości. Wybór odpowiednich tarcz hamulcowy jest o tyle trudny, że ich oferta jest bardzo szeroka. Dobre tarcze hamulcowe powinny być zakupione od sprawdzonego producenta oraz zarekomendowane przez specjalistów. Zamienniki są znacznie tańsze od tarcz klasy premium, ale ma to bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo i jakość hamowania, dlatego też zakup zamienników będzie nieodpowiedzialną decyzją. W motoryzacji zresztą przeważnie sprawdza się zasada, że za jakość należy płacić, więc podejrzanie niska cena prawie na pewno łączy się z niską jakością produktu. Tarcze hamulcowe należy wymieniać średnio co 60 do 80 tysięcy przejechanych kilometrów.

Zazwyczaj jedne tarcze hamulcowe starczają na trzy wymiany klocków hamulcowych. O tym, czy tarcze hamulcowe są już zużyte świadczy ich grubość przy tak zwanym kołnierzu. Jeśli nie macie Państwo pewności, czy grubość tarcz jest dopuszczalnie duża, należy w tym celu udać się do sprawdzonego warsztatu samochodowego. Ich grubość waha się od 10 do 28 milimetrów, ale nie występuje w ich przypadku zasada, że im grubsze, tym lepsze. Istotniejsza jest ich ścieralność. Wymiana tarcz hamulcowych to zabieg, którego nie należy podejmować się samemu, ponieważ ma on bezpośrednie przełożenie na Państwa bezpieczeństwo oraz jest dość skomplikowany. Pamiętajcie również, że nie można do nowych tarcz instalować używanych klocków hamulcowych. W naszym warsztacie wymiana tarcz na jednej osi to koszt maksymalnie 180 zł, ale decydując się wykonać tę czynność u nas, macie Państwo pewność, że oddajecie swój samochód w dobre ręce oraz, że nowe tarcze hamulcowe będą spełniać najwyższe standardy i przyczynią się do poprawy jakości jazdy.