Na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego auta

Decyzję o tym, jakie auto zakupimy, często argumentujemy jego ceną. W Polsce bardzo duży procent samochodów to auta z rynku wtórnego. Niestety ceny aut nowych, dla przeciętnego mieszkańca naszego kraju są bardzo wysokie, dlatego kierowcy decydują się na auta używane. Cena takiego pojazdu już po 2-3 latach potrafi spaść o ok. 30%, zatem mowa o sporej oszczędności. Niestety, zdarza się, że niższa cena niesie za sobą pewne ryzyko w postaci niedoskonałości, o których poprzedni właściciel niekoniecznie nam powie. Na co szczególnie zwracać zatem uwagę, kiedy zamierzamy nabyć auto używane ?

Na pierwszy ogień powinna pójść historia samochodu. Dlatego dobrą praktyką, jeszcze przed wycieczką, aby obejrzeć auto, jest sprawdzenie numeru VIN. Obecnie prowadzone rejestry, po odpowiedniej opłacie, pokażą nam najmniejsze szczegóły z życia pojazdu, z prawdziwym przebiegiem, historią kolizji oraz w razie czarnego scenariusza, także kradzieży. Nie dowiemy się jednak z takiego rejestru o tym, czy auto było prawidłowo eksploatowane i konserwowane, a także czy doszło do uszkodzeń, które nie zostały zgłoszone do ubezpieczyciela.

Częstą praktyką jest badanie grubości lakieru. Jeżeli auto miało uszkodzoną karoserię, wówczas warstwa lakieru będzie o kilka lub nawet kilkanaście mikrometrów większa w miejscu, gdzie powstał uszczerbek. Jest to pierwszy znak, że sprzedający zataił przed nami pewne nieprzyjemne zdarzenie z życia auta. Jeżeli jednak przebrnęliśmy przez VIN i lakier, warto z takim autem wybrać się do zaufanego warsztatu samochodowego, gdzie zaprzyjaźnieni mechanicy przeprowadzą odpowiednią kontrolę. Serwisy specjalizujące się w wykrywaniu najbardziej newralgicznych punktów nie należą do najtańszych, jednak nadal są nieco tańsze niż ASO. Najtańszym, chociaż nie zawsze najlepszym wariantem jest stacja diagnostyczna. Niestety, najczęściej takie miejsca nie posiadają na wyposażeniu podnośnika, więc nasze auto w może co najwyżej wjechać na kanał, a więc przegląd nie będzie aż tak dokładny.

Z uwagi na fakt, iż w historii naszego zakładu mieliśmy do czynienia z setkami aut różnych producentów oraz w różnym wieku, dysponujemy wiedza i doświadczeniem, które pomoże doskonale ocenić stan używanego pojazdu. Bardzo szybko zidentyfikujemy ukryte problemy, a na życzenie klienta stworzymy kosztorys potencjalnych napraw, jakich trzeba dokonać, aby auto było w pełni sprawne i bezpieczne. Taki kosztorys może być bardzo dobrą kartą przetargową, dzięki której podejmiecie Państwo udane negocjacje w kwestii ceny auta, zatem gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.