Kiedy wymienić filtr powietrza w samochodzie?

Samochody zawierają kilka typów filtrów, są to między innymi filtr oleju, powietrza oraz kabiny. Bardzo ważną rolę odgrywa filtr powietrza, dzięki któremu zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu są wyłapywane. Jest to istotne w kontekście powstawania mieszanki powietrzno-paliwowej, której zanieczyszczenie może doprowadzić nawet do uszkodzeń silnika, które mogą powstać, gdyby do silnika dostały się drobiny kurzu i brudu. Obecna technologia pozwala na produkcję filtrów powierza o sprawności rzędu 99-100%, zatem zdecydowana większość nieczystości, zagrażających naszej jednostce napędowej, jest eliminowana.

Filtry powietrza powstają z materiałów naturalnych lub sztucznych. W pierwszej z wymienionych opcji surowcami są celuloza lub bawełna, a w przypadku syntetycznych są to włókna poliestrowe. Struktura włókna sprawia, że filtry są w stanie wyłapywać niemal wszystkie zanieczyszczenia, a przy okazji są odporne na nadmierne zużycie, dzięki niskiej podatności na odkształcenia. Dobre filtry cechują się niewielką przestrzenią montażową, a do tego wykazują dużą odporność na wilgoć oraz skrajne temperatury.

Dobór filtra nie zawsze jest sprawą prostą, gdyż zarówno cena, jak i rekomendowany okres używania bardzo się różnią. Teoretycznie, im dłuższa żywotność tego elementu, typ lepsze wykonanie, jednak trzeba pamiętać, że długo niewymieniane filtry mogą tracić swoją sprawność nawet, jeżeli nie są uszkodzone. Zalecanym przebiegiem, po którym powinno się wymienić filtr powietrza jest ok. 20-25 tys. kilometrów. Części z górnej półki mogę być wciąż w dobrym stanie nawet po 30 tys. kilometrów, jednak mimo wszystko, zalecana jest kontrola, niezależnie od obietnic producentów.

Demontaż starego oraz zamontowanie nowego filtra nie jest sprawą tak prostą, jak mogłoby się wydawać. Próba zaoszczędzenia pieniędzy na wizycie w serwisie często kończy się pominięciem ważnych szczegółów, a poprzez brak precyzji niedoświadczonego właściciela auta, wydajność niepoprawnie zamontowanego filtra jest znacznie niższa, niż znamionowa. Odradzamy też stosowanie najtańszych filtrów, gdyż jest to element stosunkowo niedrogi, a jego niska jakość wpływa na prawidłowe działanie i czystość najważniejszego podzespołu pojazdu, czyli silnika.

Kompleksową usługę sprawdzenia, wymiany oraz, na życzenie klienta, zakupu wysokiej jakości filtra od zaufanego dostawcy, możecie Państwo zrealizować w naszym serwisie. Po zabiegu wykonanym przez naszych doświadczonych pracowników bezpieczeństwo i higiena silnika nie będzie już na liście zmartwień właściciela samochodu.