Jak często wymieniać tarcze hamulcowe w samochodzie?

Dwa bardzo ważne i narażone na najmocniejsze zużycie elementy układu hamulcowego to tarcze i klocki hamulcowe. O ile klocki są elementem stałym, o tyle tarcze obracają się razem z kołami naszego pojazdu, więc ich uszkodzenie lub nadmierne zużycie może spowodować nieprawidłowe wywarzenie koła, a co za tym idzie, utrudniające prowadzenie auta wibracje. To jednak niejedyny dyskomfort związany z nieprawidłową pracą tarcz, gdyż ich zła kondycja może doprowadzić do niesprawności tak bardzo ważnego systemu, jakim są hamulce. Wiele osób nie do końca jednak zdaje sobie sprawę, z jaką częstotliwością te elementy powinny być kontrolowane i wymieniane.

Istnieje niepisana zasada, że jeden cykl tarcz odpowiada dwóm cyklom życia klocków. Zatem przy założeniu, że klocki, w zależności od modelu oraz jakości, zużywają się po około 30-40 tys. kilometrów, należy przyjąć, że stanem tarcz powinniśmy się zainteresować w okolicach 60 tys. kilometrów. Jeżeli tego jednak nie zrobimy na tym etapie, po przejechaniu 80 tys. kilometrów staje się to raczej koniecznością. Jeżeli będziemy z tym nadal zwlekać, może dojść do sytuacji, w której naciskanie pedału hamulca przestanie przynosić właściwy efekt, a tym samym nasza droga hamowania będzie dłuższa i może powodować zagrożenie w ruchu drogowym.

W sytuacji, gdy przy hamowaniu słychać metaliczny dźwięk, lub czuć dziwny swąd spalenizny, nasz układ hamulcowy jest już mocno zużyty, a niewykluczone, że nawet doszło już do poważnych uszkodzeń. Na tym etapie nie ma już czasu na przemyślenia, lecz trzeba się jak najszybciej udać do zaufanego warsztatu, gdzie doświadczeni mechanicy szybko zdiagnozują problem, a w razie konieczności wymienią zużyte lub zniszczone elementy.

Odpowiadając na pytanie, jak często trzeba wymieniać tarcze, stwierdzamy, że przy użytkowaniu auta jako środka transportu do pracy i z powrotem, czyli ok. 30 kilometrów dziennie, tarcze mogą nam służyć nawet ok. 5-6 lat. Jednak pojazdy eksploatowane na dłuższych dystansach, mogą potrzebować takiego zabiegu co 12 miesięcy.

Nasz serwis ma wieloletnie doświadczenie w konserwacji oraz naprawie różnego rodzaju układów hamulcowych, a diagnostyka i wymiana tarcz hamulcowych to nasz chleb powszedni. Możemy się także pochwalić wieloma zadowolonymi klientami, którzy powierzyli nam dobór oraz wymianę tarcz hamulcowych. Dzięki doświadczeniu oraz bardzo dobrej współpracy z dostawcami części samochodowych, jesteśmy w stanie zdobyć potrzebne  komponenty w bardzo atrakcyjnych cenach.