Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań na forach dla samodzielnych mechaników. Często samodzielne próby trwają bardzo długo i obfitują w błędy wynikające z braku znajomości tematu. Zdarza się także, że zamiast wymienić olej, do obecnego w silniku oleju dolewa się po prostu nowy, a co gorsza bywa, że mający inne właściwości olej. Sama wymiana jest oczywiście punktem obowiązkowym dla każdego samochodu, niezależnie od marki, wieku czy przeznaczenia. W zależności od typu i rocznika, czynność tą wykonuje się z różną częstotliwością. Bardzo ważne jest, aby wymiana oleju została przeprowadzona prawidłowo i nie doprowadziła do zanieczyszczenia serca naszego auta, czyli silnika.

Olej jest drugą, po paliwie, najważniejszą cieczą w naszym samochodzie. W silnikach benzynowych pełni on szczególnie ważną rolę, jednak i silniki diesla nie mogą bez niego funkcjonować.  Pewni siebie kierowcy robią to na własną rękę, chociaż często podczas rozmowy z nami przyznają, że zawsze wymianie oleju towarzyszy nutka niepewności, czy aby na pewno wszystko zostało zrobione dobrze. Aby pozbyć się wszelkich wątpliwości, zapraszamy do wizyty w naszym serwisie, gdzie bez stresu i w bardzo szybkim czasie dokonamy takiej wymiany. W razie potrzeby zajmiemy się także filtrem cząsteczek, doradzimy jaki olej dobrać oraz jaka jego ilość będzie potrzebna.

W tym miejscu trzeba jednak odpowiedzieć na główne pytanie – kiedy wymienić olej ? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka, ale zacznijmy od tych, które w naszym odczuciu są po prostu dobrą praktyką. Doświadczenie podpowiada nam, że co 15 tys. kilometrów, dla zdrowia silnika w naszym aucie, należy wymienić olej. Wszak oleje syntetyczne, takie jak 5W30, stosowane głównie w dieslach, potrafią wytrzymać dłużej, jednak przyjeżdżali do nas klienci w stosunkowo nowych autach, gdzie już przy 20 tys. kilometrze olej był zanieczyszczony. Taka wymiana ma jednak charakter zapobiegawczy. Są jednak sytuacje, w których wymiana oleju jest zalecana, lub wręcz konieczna. Mowa tutaj o awariach silnika, uszkodzeniach ważnych części, których wymiana wymaga spuszczenia obecnie używanego oleju, a sama usterka doprowadziła do jego zanieczyszczenia. Dobrym nawykiem jest także kontrolowanie stanu oleju bagnetem i mowa tutaj nie tylko o ilości, jaka pozostała a aucie, ale również o osadzie, jaki podczas badania może się pojawić na bagnecie. Taka sytuacja to również znak, aby udać się do warsztatu, w którym wprawiony mechanik sprawdzi, czy wymiana jest konieczna.

My sami zachęcamy do racjonalnego podejścia do tematu. Zbyt częsta wymiana jest niepotrzebna i prowadzi do zbędnych kosztów, jednak jej brak może spowodować poważne problemy z silnikiem. Chętnie dla Państwa sprawdzimy, jak wygląda sytuacja z olejem w Państwa aucie, zamówimy potrzebną ilość oleju i dokonamy sprawnej wymiany. Wszystko to szybko, sprawnie i w rozsądnej cenie.