Jak często wymieniać akumulator w samochodzie?

Kiedy myślimy o elementach naszego samochodu, które są długowieczne, najczęściej na myśl przychodzi akumulator. Rzeczywiście, bywa, że przez kilka dobrych lat nie musimy się martwić o jego kondycję, jednak po jakimś czasie przychodzą niepokojące objawy, które zazwyczaj oznaczają, że życie naszego akumulatora dobiega końca. Problemy z rozrusznikiem, spadki napięcia i coraz częstsze rozładowywanie to oznaki, których lekceważyć nie można, a najczęściej mówią wprost o konieczności zakupu nowego źródła energii elektrycznej w naszym pojeździe.

W samochodach używanych, w których dostajemy zapewnienie o nowym akumulatorze, bardzo często zdarza się, że montowane są akumulatory niskiej jakości o małej pojemności. Tutaj musimy wyraźnie podkreślić, że akumulator za mniej niż 200 pln, o pojemności poniżej 60 Ah na pewno nie posłuży nam więcej niż 3-4 lata, a już w ostatnim roku najpewniej będziemy go stosunkowo często podłączać do prostownika. Dobry akumulator, o pojemności w okolicach 75-90 Ah to koszt rzędu ok. 300 pln. Różnica w cenie pozornie duża, jednak trzeba pamiętać, że taki akumulator posłuży nam 5-7 lat, a w sytuacjach krytycznych, kiedy potrzebujemy odpowiedniego napięcia lub odpowiednio długiego zasilania prądem, wydanych pieniędzy nie będziemy żałować.

Dobrze jest zadbać o stan klem, łączących akumulator z przewodami zasilającymi wszystkie podzespoły naszego samochodu. Ich zły stan lub nieodpowiednie zamocowanie może doprowadzić do przepięć, a tym samym do intensywnego rozładowywania się akumulatora. Nikt z nas nie chce, aby zasilania zabrakło w najmniej odpowiednim momencie, zatem ten drobny szczegół może nam kiedyś uratować czas i oszczędzić nerwów. Warto też pamiętać, aby wszelka elektryka i elektronika w samochodzie była używana przy włączonym silniku. Jak powszechnie wiadomo, dzięki alternatorowi nasz akumulator nieustannie jest ładowany pracą jednostki napędowej w naszym aucie. Szczególnie latem, kiedy podczas postoju na parkingu używamy klimatyzacji, a zapominamy o utrzymaniu silniku w ruchu, może dojść do niespodziewanego rozładowania akumulatora. Klasycznym sposobem na wyssanie amperogodzin z naszego zasobnika energii elektrycznej są pozostawione światła, których zapomnieliśmy zgasić na noc.

Aby nie musieć się martwić o wspomniane przypadki, warto poprosić znajomego mechanika w zaufanym zakładzie o kontrole napięcia w akumulatorze naszego samochodu. Jeżeli do tego dodamy informację o wieku auta i samego akumulatora może okazać się, że na wymianę najwyższy czas. Naszych klientów niejednokrotnie ucieszyła wiadomość, iż współpracujemy z renomowanymi dystrybutorami markowych akumulatorów, dzięki czemu możemy zaproponować akumulator w atrakcyjnej cenie a także profesjonalną usługę wymiany i diagnostyki tego elementu, szybko i sprawnie.