Wymiana przewodów hamulcowych elastycznych

Przewody hamulcowe dzielimy na sztywne i elastyczne. Różni producenci w swoich autach decydują się na zastosowanie odpowiedniej technologii, w zależności od potrzeb konstrukcji pojazdu. Niewiele osób jednak wie, że elastyczną wersję przewodów należy wymieniać znacznie częściej. Brak takiej wiedzy może doprowadzić do sytuacji, w której zużyte elastyczne przewody hamulcowe uniemożliwiają skuteczne hamowanie.

Odpowiedni stan układu hamulcowego jest szczególnie ważny w samochodach o dużej masie, ponieważ właśnie w nich te elementy zużywają się szybciej. Jest to kolejny podzespół w naszym samochodzie, na który bardzo rzadko zwracamy uwagę. Samodzielna próba wymiany elastycznych przewodów hamulcowych może okazać się bardzo skomplikowana i wymagać wiele czasu. Dlatego zachęcamy do wizyty u mechanika, który na pewno bardzo szybko i skutecznie poradzi sobie z tym zagadnieniem

O ile sztywne przewody hamulcowe potrafią przeżyć w dobrym stanie nawet do około 5-6 lat, o tyle ich miękka wersja może wymagać sprawdzenia już po kilku miesiącach. Mówimy tutaj o okresie trzech lub sześciu miesięcy, a więc znacznie szybciej niż przy twardych przewodach. Dodatkowo sama czynność wymiany wymaga dobrego przygotowania, a nie każdy kierowca jest w posiadaniu potrzebnych narzędzi czy też akcesoriów. Tutaj bardzo ważną kwestią jest posiadanie płynu do odrdzewiania, gdyż w przeciwnym wypadku demontaż starych przewodów może okazać się niemożliwy.

Wielu użytkowników aut zarówno osobowych jak i dostawczych bardzo długo zwleka z podjęciem decyzji o konserwacji przewodów hamulcowych, co w konsekwencji doprowadza do awarii całego układu. W momencie, gdy na przewodach pojawia się już korozja najczęściej jest już za późno na zwykłą profilaktykę i konieczna jest naprawa oraz przegląd pozostałych elementów hamulców .Jest to zatem kolejny przykład części samochodowej, przy której lepiej zapobiegać niż usuwać skutki zapominalstwa.

Nasi bardzo doświadczeni mechanicy wielokrotnie spotykali się z sytuacjami, w których klient przybył na konserwację już za późno. Dlatego gorąco zachęcamy do pamiętania o profilaktyce, a sami chętnie doradzimy jak to zrobić oraz w jaki sposób kontrolować stan elastycznych przewodów hamulcowych w pojazdach.