Wymiana przegubu zewnętrznego

Aby przenieść moment napędowy z silnika na koła pojazdu, konieczna jest półoś napędowa, składająca się między innymi z przegubów: wewnętrznego oraz zewnętrznego. Wewnętrzny przegub znajduje się bliżej skrzyni biegów, natomiast zewnętrzny zlokalizowany jest przy kole. W teorii, przy prawidłowej eksploatacji i konserwacji przeguby półosi są elementami długowiecznymi. Są jednak okoliczności, w których komponenty półosi mogą ulec znacznie szybszemu zużyciu, a nawet uszkodzeniu.

Najpowszechniejszą przyczyną, która doprowadza do wizyty w warsztacie samochodowym w sprawie półosi, jest przeciążanie układu napędowego, na przykład poprzez ostre ruszanie na niewyprostowanych kołach. Podobnie rzecz się ma do przyspieszania podczas wejścia w zakręt, kiedy naprężenie w układzie jezdnym jest również bardzo zwiększone. Innym, bardziej prozaicznym powodem jest zapominalstwo, lub niewiedza. Zaniedbanie kontroli manszet, czyli gumowych osłon przegubów, może sprawić, że nie będziemy wiedzieli o ich uszkodzeniu, a co za tym idzie, przeguby półosi nie będą bezpieczne podczas jazdy. Przegląd manszet jest zatem kolejną, cykliczną czynnością w kalendarzu dobrze eksploatowanego auta.

Warto wiedzieć, iż kontrola oraz wymiana przegubu zewnętrznego nie należą do najprostszych zabiegów. Wymaga to demontażu całego koła wraz z tarczą, dużej ostrożności przy rozkręcaniu takich elementów jak wahacz, które często bywają mocno zakleszczone, z uwagi na znajdujące się na kole brud oraz rdzę. Istotnym krokiem sprawdzenia przegubu jest kontrola, czy występuje luz. Regeneracja przegubu jest możliwa tylko przy niewielkich luzach, natomiast jeżeli odchylenie od akceptowalnej normy jest znacznie, konieczna jest wymiana. Dobry mechanik odradzi regenerację mocno zużytego przegubu, zwłaszcza w sytuacji, w której osłona była uszkodzona.

Możemy Państwu zaoferować kompleksową usługę kontroli, naprawy, a w razie konieczności wymiany przegubów, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego wraz z osłonami. Często przy tego rodzaju usłudze wychodzą różne inne usterki układu jezdnego, wówczas niezwłocznie informujemy naszych klientów o takiej sytuacji i dzielimy się profesjonalną poradą, jak postępować dalej, aby jazda autem nie wiązała się z ryzykiem. Wszystko szybko i sprawnie oraz a przystępnej cenie.