Wymiana pompy wody

Chłodzenie silnika, zwłaszcza w porach roku, które obfitują w wysokie temperatury, jest niezwykle elementem, bez którego może dojść do poważnego uszkodzenia serca naszego auta, czyli silnika. Rolą pompy wody w naszym pojeździe jest dostarczenie płynu chłodniczego ze zbiornika do chłodnicy, gdzie jego temperatura jest znacznie obniżana. Zdarza się, że zanim dojdzie do całkowitej awarii pompy, kierowcy odnotowują objawy świadczące o nieprawidłowej pracy. Szczególną czujność trzeba zachować, gdy temperatura płynu chłodzącego jest wyższa, niż zwykle, gdy spod maski naszego auta dochodzi dziwny warkot lub. Wyciek płynu, który możemy zauważyć po plamie pod naszym samochodem, najczęściej oznacza pęknięcie uszczelki w pompie. W takiej sytuacji, nie można zwlekać i wizyta w warsztacie jest koniecznością.

Na szczęście pompa nie jest raczej elementem, który się zużywa i jej życie jest planowane nawet na kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset tysięcy kilometrów. Jest ona jednym z mniej skomplikowanych mechanizmów w naszym aucie, dzięki czemu również trudniej o awarię. Sama pompa wody nie należy to zbyt drogich modułów naszego auta, tym bardziej w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z przepływem płyny chłodzącego nie powinniśmy się wahać i oddać samochód w ręce zaufanego mechanika.

Dla osób, które starają się oszczędzać na eksploatacji i konserwacji auta, pompa wody może być doskonałym przykładem, gdzie tych oszczędności nie należy robić. Mimo niedużej kompleksowości i faktu, że sam komponent jest niedrogi, jego awaria może doprowadzić do uszkodzeń silnika, których naprawa liczona jest już w tysiącach złotych. W przeciwieństwie do takich czynności jak wymiana oleju czy klocków hamulcowych, kontrola pompy wody nie jest zalecana cyklicznie, a raczej do reakcji na objawy. Jednak przezorny kierowca chętniej przeznaczy niewielką kwotę na diagnostykę, niż w przypadku awarii sięgnie po oszczędności.

W naszym serwisie posiadamy niezbędne narzędzia oraz doświadczenie, dzięki któremu kontrola oraz ewentualna naprawa, lub w ostateczności wymiana pompy, zostanie przeprowadzona bardzo szybko i fachowo. Silnik auta opuszczającego nasz serwis po takim zabiegu na pewno nie będzie narażony na ryzyko przegrzania, a wszelkie obawy kierowcy pojazdu o to, czy chłodzenie układu napędowego naszego czterokołowca działa sprawnie, odejdą w niepamięć.