Wymiana pompy hamulcowej
Aby nasz hamulce działały prawidłowo, przez przewody hamulcowe do tarcz i klocków musi dotrzeć płyn hamulcowy. Odpowiednie ciśnienie i przepływ cieczy to zadanie należące do pompy hamulcowej. Jest ona elementem, który podobnie jak klocki i tarcze ulega zużyciu, a brak reakcji na nieprawidłową jej pracę może niestety doprowadzić do uszkodzenia. Hamulce to akurat system naszego samochodu, na którym jesteśmy zmuszeni bardzo mocno polegać. O ile niedziałające radio czy elektryczne szyby nie stwarzają zagrożenia podczas poruszania się pojazdem, o tyle niesprawne hamulce to niemal pewny kandydat to wypadku drogowego.
Sama pompa hamulcowa, kiedy zaczynają się z nią problemy, najczęściej się zapowietrza. Objawami, które mogą nas zaniepokoić to bardzo lekko wchodzący pedał hamowania oraz brak efektu jego dociskania, w postaci siły hamowania. Dobrą praktyką jest również rzut okiem pod samochód, czy przypadkiem nie następuje wyciek ze zbiornika na płyn. Jeżeli wymienione znaki pojawiają się, trzeba koniecznie odwiedzić sprawdzony warsztat samochodowy. Jazda z niesprawnym układem hamulcowym to jedna z najgorszych i najbardziej nieodpowiedzianych decyzji, jaką kierowca może podjąć.
Warto też przy okazji takiej wizyty sprawdzić stan wszystkich komponentów pompy, a przede wszystkim sprężyny dociskowej, szczelności wlotu i wylotu płynu hamulcowego, pierścieni uszczelniających, tłoka oraz cylindra. Wada w działaniu jakiegokolwiek z wymienionych podzespołów może oznaczać nieprawidłową pracę całej pompy.
Zdrowym nawykiem jest oczywiście cykliczna kontrola stanu hamulców. Dobrze wówczas wspomnieć nie tylko o klockach i tarczach hamulcowych, ale także poprosić fachowca o przegląd stanu pompy, o czym najczęściej kierowcy nie pamiętają. Oczywiście wiążę się to z poniesieniem kosztu za usługę, jednak w porównaniu do skutków jazdy z uszkodzoną pompą, są one naprawdę niewysokie.
W skrajnych przypadkach może okazać się, że nasza pompa jest tak zużyta, iż wymiana podzespołów oraz sam koszt części przekroczy wartość nowej pompy. Zdecydowanie wówczas zalecamy wymianę pompy na nową, a na tej płaszczyźnie możemy zaoferować Państwu swoją pomoc. Nie polecamy samodzielnych prób naprawy, gdyż przy okazji wymiany pompy trzeba się także zając napełnieniem płynem oraz kontroli zapowietrzenia całego układu. Taka wymiana jest czynnością dobrze znaną naszym mechanikom, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu robią to bardzo sprawnie i profesjonalnie. Nasi zaufani partnerzy, dostarczający nam części potrzebne do naprawy przybywających do naszego serwisu aut, oferują szeroki asortyment pomp hamulcowych, dzięki czemu dobór właściwej jest formalnością.
Nie warto zatem czekać, aż spotka nas niemiła niespodzianka w postaci wydłużonej drogi hamowania i stłuczki. Bezpieczeństwo to podstawa w podróżach autami, a sprawne hamulce są jego fundamentem.