Wymiana osłony przegubów wewnętrznych

Przeguby półosi i wału napędowego to bardzo ważne i narażone na duże obciążenia elementy układu przenoszenia mocy z silnika i skrzyni biegów na koła. Teoretycznie ich konstrukcja oraz materiały, z jakich są zrobione, pozwalają na długoletnie, bezawaryjne używanie. Niestety bardzo często zdarza się, że mimo szczerych chęci do prawidłowej eksploatacji i konserwacji pojazdu popełniamy błędy.

Do nadmiernego zużycia, lub nawet uszkodzenia przegubów może dojść, gdy ruszamy z piskiem opon lub przyspieszamy wchodząc w zakręt (przeguby zewnętrzne, zlokalizowane przy kołach), lub, gdy układ zmiany biegów i sprzęgło nie pracują odpowiednio (przegub wewnętrzny, bliżej skrzyni biegów). Może także dojść do uszkodzenia zewnętrznego, gdy nasze auto zostanie uderzone, na przykład w trakcie kolizji lub wypadku. Oczywiście przeguby są chronione za pomocą gumowych osłon, które jednak nie są niezniszczalne i wcale nie potrzebują nieprzewidzianej sytuacji, aby stracić swoją sprawność.

Z uwagi na materiał wykonania, czyli gumę, a także elastyczną formę, osłony przegubów wewnętrznych są podatne na pęknięcia, wygięcia czy zniekształcenia. W przypadku przegubu wewnętrznego, wymiana osłony oznacza demontaż całej półosi i może się okazać czynnością wykraczającą poza umiejętności domowego mechanika. Wymiana takiego elementu jest zalecana po wjechaniu auta na kanał, lub pod uniesieniu podnośnikiem w celu lepszego dostępu do całego układu przenoszącego moment obrotowy na koła. Jak łatwo sobie wyobrazić, potrzebne są także specjalistyczne narzędzia, dzięki którym możliwe będzie zdemontowanie, często zakleszczonych od rdzy, elementów podwozia. Takich warunków nie stworzymy w przydomowym garażu, dlatego lepiej udać się na wymianę osłony przegubu wewnętrznego do sprawdzonego mechanika.

Nasz warsztat samochodowy to profesjonalnie wyposażony serwis, w którym diagnostyka wału napędowego oraz półosi jest usługą doskonale znaną i wykonywaną wielokrotnie. Dzięki zdobytemu doświadczeniu nasi fachowcy potrafią poradzić sobie ze sprawdzeniem kondycji wszystkich elementów, z przegubami oraz osłonami włącznie, w bardzo szybkim czasie. Jeżeli okaże się, że wymiana osłony przegubu wewnętrznego jest konieczna, w ekspresowym tempie zamówimy potrzebne komponenty u naszych stałych dostawców, a samą usługę zrealizujemy w uzgodnionym z klientem terminie, bez zbędnego stresu, a za to w bardzo przystępnej cenie.