Wymiana łożyska przedniego

Teoretycznie proste, jednak bardzo ważne zadanie ma do spełnienia łożysko przednie w samochodzie. Aby podczas jazdy ruch koła był płynny, a samo koło utrzymywało się w pożądanej pozycji, łożysko musi być w pełni sprawne. Jeżeli podczas prowadzenia auta zaczynamy słyszeć typowy dla uszkodzenia tego elementu huk z okolic przedniej osi kół, to jest to pierwsza oznaka, że z przednim łożyskiem zaczynają się problemy. Pojawiający się luz na przednim kole jest drugim sygnałem, że z naszym pojazdem trzeba udać się do mechanika.

Łożyska, jako element układu jezdnego są narażone na spore naprężenia, a co za tym idzie, duże obciążenie, przez co są komponentem relatywnie szybko zużywającym się. Szczególnie niebezpieczeństwo uszkodzenia łożyska przedniego powstaje w sytuacjach, gdy pojazd jest prowadzony ekstremalnie, mowa o „driftowaniu”, uderzeniach w krawężnik, lub chociażby wyboista droga, jako pojazd się porusza. Niestety, zdarza się, że ta część pojawia się na liście uszkodzonych z prostej przyczyny – niska jakość komponentów, z jakich została zrobiona. Pozorna oszczędność podczas wyboru łożyska, może w dłuższej perspektywie nas kosztować o wiele więcej, niż inwestycja w uznaną markę.

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie podejście to uszkodzenia łożyska. Otóż podobnie jak wahacze, jest to element którego nie powinno się naprawiać, lecz wymienić na nowy. Mieliśmy okazję przekonać się sami o tym, jak dużym błędem jest próba naprawy łożyska, kiedy to odwiedzali nas klienci ze zregenerowanymi łożyskami, zaledwie kilka tygodni po ich rzekomej naprawie. Poza prowizorycznym wydźwiękiem takiego zabiegu, jest to bardzo niebezpieczne, gdyż w praktyce auto nie jest w pełni sprawne. Na całe szczęście, nowsze modele aut posiadają łożyska bezobsługowe, zamknięte w szczelnej obudowie, z własnym smarem, co raczej zniechęca do próby naprawy tego elementu. Złą informacją dla kierowców chcących samodzielnie podjąć próbę wymiany łożyska jest to, że we współczesnych autach jest to dość skomplikowane, zatem bez wizyty w serwisie raczej się nie obędzie.

W razie wątpliwości co do kondycji przedniego łożyska, a już na pewno w sytuacji, gdy wymienione wcześniej objawy pojawiają się, zachęcamy do wizyty w zaufanym warsztacie samochodowym. Oczywiście nasi mechanicy są niezwykle doświadczeni, zatem wymiana zużytych lub uszkodzonych łożysk nie stanowi żadnego problemu, a sama usługa przeprowadzana jest bardzo płynnie.