Wymiana linki sprzęgła

O tym, jak ważnym elementem samochodu jest skrzynia biegów, nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Odpowiednia eksploatacja oraz konserwacja mechanizmu jest bardzo ważna, a naprawa uszkodzonego układu zmiany, w niektórych modelach aut, jest jedną z najdroższych w całym pojeździe. Do prawidłowego działania tej popularnej przekładni niezbędne jest dobrze funkcjonujące sprzęgło, którego bardzo ważną składową jest linka. Zła kondycja linki może doprowadzić do awarii całego układu, a co za tym idzie, unieruchomieniem pojazdu i kosztami związanymi z holowaniem.

Warto wiedzieć, że życie naszego sprzęgła jak i samej linki w dużej mierze zależy od nas. Wpływa na to styl jazdy, prawidłowe dociskanie pedału sprzęgła podczas zmiany biegu, lub chociażby regularna kontrola stanu linki. Oczywiście jest to element, którego nie wymienimy równie łatwo, co wycieraczek lub żarówki, dlatego na taki zabieg lepiej udać się do zaufanego mechanika, który bez problemu oceni, czy linka nadaje się do dalszego użytkowania, czy też przyszedł najwyższy czas na jej wymianę. Przy odrobinie szczęścia może się okazać, że wystarczy regulacja linki sprzęgła, co jest oczywiście dużo prostsze i tańsze niż całkowita jej wymiana i tutaj również zachęcamy, aby powierzyć to zadanie doświadczonym fachowcom.

Bywa, że nasi klienci podczas wizyty pytają, co jaki czas należy dokonać takiej wymiany. Tutaj nie ma jednak zasady. W przeciwieństwie do takich czynności jak wymiana oleju, lub konserwacja klimatyzacji, o które musimy dbać cyklicznie, wymiana paska sprzęgła jest zalecana w przypadku odczuwalnego obniżenia komfortu jazdy, kiedy pasek jest mocno zużyty lub doszło do uszkodzenia. Już po pierwszych objawach, takich jak trudność wciśnięcia pedału sprzęgła lub wręcz jego blokowanie są alarmem, że linka najprawdopodobniej kończy swój żywot i należy ją niezwłocznie wymienić. Zignorowanie znaków, mogących świadczyć o problemie z układem zmiany biegów, niemal na pewno doprowadzą do poważnej awarii, która w najlepszym wypadku skończą się kosztowną naprawą. Trzeba jednak pamiętać, że może też niestety doprowadzić do  nagłej niesprawności pojazdu, co w konsekwencji może sprowadzić na nas poważne niebezpieczeństwo.

Usługa wymiany linki nie należy do najprostszych, jednak w takich warsztatach jak nasz, gdzie nie brakuje doświadczenia oraz profesjonalnego sprzętu, odbywa się to płynnie i skutecznie. Chętnie zadbamy także o prawidłowy dobór, a w razie potrzeby, sami zakupimy potrzebny element, korzystając z dostępu do szerokiego asortymentu części samochodowych u naszych zaufanych dostawców.