Wyważanie kół – felga aluminiowa 4 szt.

Podjęcie decyzji o posiadaniu kół aluminiowych często jest decyzją bardzo świadomą. Taki rodzaj felg jest powszechnie uznawany ze lepszy nie tylko  z uwagi na właściwości odprowadzania ciepła z układu hamulcowego, lecz także z powodu atrakcyjniejszego wyglądu, a także mniejszej masy własnej. Minusem takiego rodzaju felg jest oczywiście cena oraz koszty związane z ich konserwacją, gdyż wymiana opon na felgach aluminiowych, jak i samo wyważenie felgi, gdy dojdzie do utraty prawidłowego środka ciężkości, są kosztowniejsze. Niemniej, dla osób, które nie zamierzają nadmiernie oszczędzać i ponad ekonomiczne rozwiązania stawiają komfort, taki wybór jest naturalny.

Elementem, który ma zapobiegać rozregulowaniu rozkładu ciężaru w kołach z felgą aluminiową, są tzw. ciężarki nabijane. Spełniają one częściowo zadanie, jednak trzeba pamiętać, że pomagają one w utrzymaniu dobrej kondycji koła przy prawidłowej eksploatacji auta. Niestety, wielu kierowców doświadczało takich zdarzeń jak kolizje, stłuczki, uderzenia czy wjazdy w głębokie nierówności. Te sytuacje mogą doprowadzić do uszkodzenia zniekształcenia opony, a nawet felgi. Wówczas wizyta w warsztacie, który świadczy usługę wyważania jest koniecznością, gdyż w przeciwnym wypadku nasze auto straci dobre właściwości jezdne. Mogą się także pojawić problemy z wydłużoną droga hamowania, oraz dyskomfort w utrzymaniu stabilnej jazdy. Inną konsekwencją źle wyważonych kół jest nadmierne zużywanie ogumienia, a co za tym idzie, koszty związane z ich przedwczesną wymianą.

Jeżeli kierowcy decydują się na wyważanie kół z felgami aluminiowymi, najczęściej ma to miejsce przy zmianie pory roku, a co za tym idzie, wymiany kompletu opon z zimowych na letnie, lub odwrotnie. Warto jednak wiedzieć, iż dobrą praktyką jest wyważanie kół co ok. 5 tys. kilometrów. Po takim dystansie, zwłaszcza, jeżeli podróże odbywają się po nienajlepszej jakości drogach, może już dojść do zmiany środka ciężkości w kole i mniejszej przyjemności z jazdy.

Przyczyn źle wyważonego kół jest kilka, począwszy od niskiej jakości wykonania felgi lub opony, poprzez złe dopasowane opony do felgi, niedokładne osadzenie w piaście koła, wspomniane, nadmierne zużycie opony czy też słaba kondycja amortyzatora. Jeżeli zatem odczuwamy drgania kierownicy, a słyszalny jest charakterystyczny szum oznajmiający nieprawidłową prace kół, zalecane jest odwiedzenie serwisu mechanicznego.

Dobry warsztat kompleksowo zajmie się kołami, począwszy od sprawdzenia stanu ogumienia jak i felg, aż po ich wyważenie lub w ostateczności, w przypadku bardzo dużego zużycia lub uszkodzenia, wymiany na nowe. Żadna z tych czynności nie jest wyzwaniem dla naszych doświadczonych mechaników, zatem jeżeli jakiekolwiek objawy zaczynają Państwa niepokoić, zapraszamy serdecznie na diagnostykę, konsultację i profesjonalny serwis wyważania kół.