Wymiana wahacza

Jednym z kluczowym elementów w naszym aucie zdecydowanie są wahacza. Ich nieprawidłowa praca niejednokrotnie doprowadzała do wypadków, a to dlatego, że kierowcy pojazdów, gdzie ta bardzo istotna część nie działała właściwie, tracili kontrolę nad samochodem i nie mogli odpowiednio reagować na nagłą sytuację. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jakie są objawy nieprawidłowego stanu wahacza i co zrobić, a czego nie robić, aby nasze bezpieczeństwo nie było zagrożone.

Czym, tak w ogóle, jest wahacz ? Stałym elementem, który pełni funkcję łącznika pomiędzy zwrotnicy, zwanej też piastą koła, z nadwoziem samochodu. Jak więc można się domyślić, można się na niego natknąć kontrolując stan zawieszenia w naszym pojeździe. To właśnie wahacza odpowiadają za stabilną jazdę. Najczęstszymi, niepokojącymi objawami niepełnej sprawności tej części jest metaliczne stukanie, skrzypienie czy też trzaskanie podczas jazdy, szczególnie słyszalne przy najeździe na nierówność. Dodatkowo, stan wahaczy można ocenić wizualnie – ich skrzywienie, bądź pojawiąjąca się korozja to bardzo zły znak. Czy wahacza można zatem naprawić ?

Zdecydowanie odradzamy samodzielną próbę, gdyż może mieć to opłakane skutki. Mowa nie tylko o komforcie jazdy, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie podróżujących. Każdy dobry mechanik, w zależności od tego, który element wahacza jest uszkodzony, zaleci jego wymianę. Historia pokazała, że próby spawania pękniętych wahaczy, czy też nieudolnie wykonana regeneracja tulei w konsekwencji doprowadzała do jeszcze większych kosztów, jakie użytkownik auta w niedługim czasie ponosił. Przyczyną niestety w tym wypadku była pozorna oszczędność, którą mocno odradzamy.

Ciężko określić, po jakim czasie lub przebiegu wahacza nadają się do wymiany. Wszystko zależy od stylu jazdy oraz stanu i rodzaju dróg, po jakich auto zwykle jeździ. Bywa, że już po 30 tys. kilometrów pojawiają się oznaki zużycia, jednak trafiali do nas także klienci, u których wahacze ze 150-tysięcznym doświadczeniem trzymały się bardzo dobrze. Nie można jednak zakładać, że każde auto ma wahacza tej samej jakości, lub że nasz pojazd jest wyjątkowy i w nim „na pewno” wszystko jest w porządku. Gdy nie mamy pewności, lepiej poprosić doświadczonego mechanika o kontrolę i mieć pewność. Nasi fachowcy nie tylko wykonają samą usługę wymiany wahacza, lecz doradzą jak i gdzie zdobyć odpowiednie dobrane części w najlepszej cenie. Możemy takiego zakupu dokonać sami na życzenie klienta, zatem zachęcamy do otwartego wyrażania swoich potrzeb.