Wymiana szczęk, zacisków hamulcowych

Szczęki hamulcowe to podstawowy element bębna hamulcowego zamontowanego w tylnej osi Państwa pojazdu. Są one umieszczane w układach hamulca postojowego jak również bocznego. Niezawodnym znakiem, że coś jest z nimi nie tak jest niedowład hamulca ręcznego oraz nierówno rozkładająca się siła hamowania na tylnej osi. Dociskanie szczęk do bębna jest możliwe dzięki tak zwanemu rozpieraczowi, który jest bezpośrednio połączony z mechanizmem sterującym. Rozpieracz naciska na szczęki sprawiając, że dociskają się one do bębna. Elementem, który pozwala szczękom wrócić na swoje jest natomiast sprężyna naciągowa.

Szczęki hamulcowe są znacznie mniej eksploatowane od tarcz i klocków hamulcowych dlatego też należy je wymieniać co maksymalnie 100 tysięcy kilometrów. Należy pamiętać, aby nigdy nie wymieniać pojedynczej szczęki hamulcowej. Zawsze należy to robić parami, ponieważ w wypadku wymiany tylko jednej z nich może dojść do zaburzenia kompatybilności, a co za tym idzie, ich nieprawidłowego funkcjonowania. W przypadku tego typu zabiegu należy odkręcić koło, następnie zdjąć śrubę centrującą bęben, zdemontować go, po czym zdjąć sprężyny i mocowanie sprężyste, należy pamiętać, że bardzo ważne jest również zabezpieczenie cylinderka przed uszkodzeniem. Następnie odpina się linkę hamulca ręcznego, demontuje zaciski i wymienia na nowe.

Wymiana zacisków hamulcowych to bardzo precyzyjna i wieloetapowa praca, której nie zaleca się laikom. Zwłaszcza, że wszelkiego rodzaju ingerencje w układ hamulcowy mogą skończyć się obniżeniem bezpieczeństwa Państwa pojazdu. Pamiętajcie Państwo, że w przypadku całego układu hamulcowego, nie należy korzystać z tanich zamienników, ponieważ bezpieczeństwo jest na drodze rzeczą najważniejszą. W naszym warsztacie samochodowym tego typu usługa to koszt rzędu maksymalnie 180 zł, ale pamiętajcie Państwo, że należy to robić raz na 100 tysięcy kilometrów czyli stosunkowo rzadko. Jeśli jednak poczujecie, że coś jest nie tak z siłą Państwa hamulca ręcznego, niezwłocznie udajcie się do najbliższego warsztatu, ponieważ stawką jest Państwa bezpieczeństwo. Powierzając nam swój samochód, macie Państwo pewność, że nasi eksperci zrobią wszystko, co konieczne, aby zapewnić Państwo niezbędne bezpieczeństwo na drodze oraz użyją komponentów najwyższej klasy. Zapraszamy do naszego Warsztatu.