Wymiana sworzni wahaczy

Aby koła utrzymywały się w prawidłowej pozycji podczas skręcania potrzebne jest odpowiednie, tzw. obrotowe połączenie wahacza, ze zwrotnicą koła. Koła naszych aut połączone są ze sobą przy pomocy kulistego przegubu zwanego sworzniem wahacza. Wraz ze zużywaniem się wspomnianego elementu, podczas prowadzenia dostrzega się tzw. luzy, które objawiają się charakterystycznym stukaniem zawieszenia oraz pogorszeniem się dokładności prowadzenia auta. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do odłączenia się sworznia zwrotnicy, oddzielenia zwrotnicy wraz z kołem od wahacza i utracenia kontroli nad pojazdem, co jak wiadomo, w konsekwencji może doprowadzić do tragedii.

Pod żadnym pozorem nie należy więc ignorować pierwszych objawów pogorszenia sterowalności pojazdu, ponieważ nie istnieje zasada, która powie nam, ile od pierwszych oznak, pozostało nam do momentu krytycznego. Jeśli więc zauważymy, że nasze auto nie prowadzi się tak dobrze, jak zwykle, należy niezwłocznie udać się do warsztatu w celu zdiagnozowania problemu. Należy też pamiętać, że w przypadku szybkiej reakcji być może nie będzie konieczna wymiana drogich podzespołów zawieszenia, a zaledwie ich regulacja. Jeśli jednak dojdzie do konieczności wymiany sworzni wahacza, Wasze auto będzie musiało zostać podniesione, następnie będzie trzeba odkręcić koło i za pomocą specjalnego ściągacza do sworzni wypchniemy sworzeń ze zwrotnicy, a następnie odseparujemy go od wahacza.

W niektórych samochodach niestety połączenie z wahaczem następuje za pomocą nitów i w takich przypadkach konieczne jest rozwiercenie. Montaż następuje natomiast odwrotnie do demontażu. W pewnych typach aut, po tego typu usłudze będzie trzeba przeprowadzić także regulację geometrii zawieszenia w celu usprawnienia efektów naprawy. Trzeba pamiętać, że sworznie zawsze należy wymieniać parami, oraz że poszczególne układy zawieszenia są ze sobą ściśle powiązane i tylko w przypadku pełnej harmonii, działają poprawnie, jeśli zaś jeden z elementów zaczyna się psuć, w najbliższej przyszłości doprowadzi to do kolejnych usterek. Jeśli więc nie chcecie narażać się na dodatkowe koszty, nie zwlekajcie i umówcie wizytę w naszym warsztacie. Sztab fachowców dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować koszty naprawy i zwrócić Wam samochód w idealnym stanie. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt.