Wymiana łożyska

Samochód jest pojazdem niezwykle złożonym, a jego konstrukcja, oprócz swojej kompleksowości, wykazuje się też zadziwiającą delikatnością. Szczególnie nowoczesne auta, w których oprócz samej mechaniki jest bardzo dużo elementów elektronicznych, w przypadku usterki potrafią być nie lada zagadką, nawet dla bardzo doświadczonego mechanika. Jeżeli mowa o mechanice, czyli pracy silnika, wału napędowego, skrzyni biegów i tym podobnych elementów, warto wiedzieć, że w ich budowie występuje powtarzający się, aczkolwiek w zależności o specyfikacji urządzenia bardzo różny, element. Chodzi o łożyska, których w samochodach jest sporo, a ich odmian jeszcze więcej.

Pierwszym miejsce, które przychodzi na myśl, kiedy mowa o łożysku, są koła samochodowe. To właśnie tam najczęściej łożyska, z uwagi na przyjmowane obciążenia, zużywają się najszybciej. Z uwagi na swoją lokalizację, dostęp do łożysk kół jest relatywnie prosty, w porównaniu do np. łożysk w silniku. Wymiana łożyska ślizgowego, bo o takim właśnie mowa, może mieć miejsce w przypadku problemów z wałem napędowym. Z kolei gdy z okolic alternatora słychać charakterystyczny warkot, jest to znak, że znajdujące się tam łożysko wałka wirnika właśnie kończy swój żywot i przy odrobinie szczęścia wymaga wymiany, a nie kupna nowego alternatora. Innymi modułami, w których różnego rodzaju łożyska pełnią bardzo istotną rolę, są wahacze w belce zawieszenia (nie wszystkie wahacze zawierają łożyska, ale odsetek jest spory) oraz podpory półosi, o ile mówimy o aucie, które z półosią środkową.

W zależności od problemu, z jakim zaczyna borykać się nasz pojazd, sposoby wymiany łożysk, a co za tym idzie, jej złożoność i czasochłonność, może się skrajnie różnić. O tym, co dzieje się w naszym pojeździe dowiemy się z komputera pokładowego, jednak niestety nie wszystkie „choroby” pojazdu można w ten sposób wykryć. Bardzo często spotykaliśmy się z częściami pozornie sprawnymi, jednak po rozkręceniu elementu i przyjrzeniu się detalom okazywało się, że jedno z łożysk, które w diagnozowanym module istnieje, wymaga konserwacji lub wymiany. Już samo dotarcie do przyczyny, jaką jest uszkodzenie wszelakiego rodzaju łożyska jest bardzo trudne, o wymianie nie wspominając.

Wieloletnie doświadczenie w pracy z zarówno starszymi, jak i nowymi autami pozwoliło naszym fachowcom zdobyć cenną wiedzę na temat tego, jakie łożyska, gdzie oraz dlaczego się zużywają. Serdecznie zapraszamy na konsultacje w naszym serwisie, gdzie nie tylko zajmiemy się naprawą lub wymianą części, ale chętnie opowiemy o tym, w których miejscach oraz jakie łożyska Państwa auto posiada.