Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe to jeden z najważniejszych elementów układu hamulcowego i zarazem jeden z niewielu elementów, którego stan jesteśmy w stanie ocenić sami odkręcając koło auta. Jeżeli grubość okładziny klocka jest mniejsza niż 3mm, należy niezwłocznie wymienić oba klocki danej osi. Każda okładzina klocka hamulcowego posiada na swojej powierzchni charakterystyczne rowek. Jeśli jest on słabo widoczny lub klocek starty jest na tyle, iż nie widać go wcale, należy natychmiast udać się do najbliższego warsztatu samochodowego. Z wymianą klocków hamulcowych nie należy jednak zwlekać do samego końca ponieważ ich znaczne zużycie przyczynia się do nadmiernej eksploatacji tarcz hamulcowych, a ich wymiana znacznie przewyższa koszt wymiany klocków, tak więc warto częściej wymieniać klocki by nie narażać się na niepożądane wydatki związane z tarczami hamulcowymi. Sprawne klocki hamulcowe są podstawą bezpieczeństwa Państwa i Państwa pasażerów, dlatego też nie można na nich oszczędzać. Zazwyczaj im droższe klocki hamulcowe kupimy, tym bezpieczniejsza będzie nasza podróż.

O nadmiernym zużyciu klocków hamulcowych bardzo często informuje nas nasz samochód. Hamowanie nie przebiega wtedy płynnie i często towarzyszy mu nieprzyjemny dźwięk. Jeśli więc poczujecie Państwo, że coś dzieje się z Waszym układem hamulcowym, niezwłocznie udajcie się do specjalisty. Choć klocki hamulcowe są jednym z najważniejszych elementów układu hamulcowego, nie należy zakładać, że to jedyny element odpowiedzialny za prawidłowe hamowanie. Należy również upewnić się, że tłoczki hamulcowe działają bez zarzutów oraz, czy tarcze znajdują się w optymalnym stanie. Dobre klocki hamulcowe to takie, w których stabilizacja współczynnika tarcia przebiega bez zastrzeżeń oraz takie, które szybko wracają do swojej temperatury sprzed hamowania.

Klocki hamulcowe potrafią rozgrzać się do temperatury około 200 stopni, jeśli więc temperatura ta nie zostanie w krótkim czasie zniwelowana, może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Pamiętajcie Państwo, że na klockach hamulcowych nie można oszczędzać. Powinny być wykonane przy użyciu najwyższej klasy materiałów tak by dobrze spełniały swoją podstawową funkcję. Nie należy również wymieniać klocków samemu ponieważ przy tak kluczowym dla bezpieczeństwa elemencie powinni pracować wyłącznie specjaliści. W naszym warsztacie wymiana klocków kosztuje 70 zł za jedną oś. Zapraszamy.