Wymiana drążka kierowniczego

Drążek kierowniczy jest elementem odpowiedzialnym za przekazanie ruchu, który wykonujemy kierownicą na zwrotnicę koła, a więc odpowiada on za dokładny skręt przednich kół auta. Element ten jest o tyle ważny, że jako jedyny odpowiada za prawidłowe odwzorowanie naszych ruchów kierownicą na faktyczną jazdę po jezdni, a jego awaria może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem, a w konsekwencji do tragedii. Sam zabieg wymiany drążka polega na podniesieniu samochodu, separacji końcówki drążka od zwrotnicy koła, wykręceniu całego drążka z przekładni kierowniczej oraz odłączeniu jego końcówki od samego drążka. Montaż natomiast jest zabiegiem odwrotnym do opisanych wyżej czynności.

Drążek kierowniczy posiada coś na kształt elastycznego przegubu będącego połączeniem pozwalającym na poruszanie się zawieszenia w górę i w dół względem nieruchomej przekładni kierowniczej. Wymiana drążka nie zawsze musi być tożsama z wymianą jego końcówki, zalecamy jednak, by oba te elementy wymieniać jednocześnie ze względu na niebanalne znaczenie opisywanego tu komponentu na zdrowie nasze oraz naszych bliskich.

Podczas wymiany drążka należy zwrócić uwagę, że w miejscu, w którym połączony jest z przekładnią kierowniczą, posiada karbowaną, gumową osłonę. Jeśli dostrzeżemy, że jest ona uszkodzona, przy okazji wymiany drążka, należy także wymienić zużytą osłonę. Kolejną ważną rzeczą jest to, że wytrzymałość poszczególnych elementów układu kierowniczego jest zbliżona, więc przy okazji wymiany jednego drążka kierowniczego, należy także, jeśli nie wymienić, to przynajmniej skontrolować stan drążka znajdującego się po przeciwnej stronie. Tak czy inaczej, po wymianie drążka kierowniczego należy sprawdzić i wyregulować zbieżność kół na stanowisku do kontroli geometrii zawieszenia.

Pamiętajmy, by w przypadku tak ważnych elementów, jak drążki kierownicze, zawsze zwracać się do profesjonalnych warsztatów samochodowych, ponieważ bezpieczeństwo jazdy jest rzeczą priorytetową. W naszym warsztacie samochodowym Hess sztab profesjonalnych mechaników bacznie czuwa nad każdym etapem poszczególnych napraw świadcząc najwyższej jakości usługi, które dają gwarancję, że będziecie Państwo bezpieczni na drodze. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym warsztatem w celu ustalenia daty wizyty.